How looks Armenia in eye young Polish tourist

65

Armenia Oczami Polaka

W trakcie mojej miesięcznej wyprawy na kaukaz zaplanowałem także pięciodniową wizytę w Armenii. Do Armenii dostałem się ze Stolicy Gruzji marszrutką która jechała około 6 godzin do stolicy Armenii.

Картинки по запросу yerevanW Erywaniu postanowiłem spędzić 3dni.  W samym mieście znajduję się kilka muzeów lecz moim celem były atrakcje turystyczne położone poza miastem w niewielkiej odległości. Po przyjeździe udaliśmy się na spacer po mieście . Także byliśmy na kaskadach z których jest widok na cały Erywań

Картинки по запросу yerevanDrugiego dnia udałem się miejscową marszrutka do Eczmiadzyna. Podróż trwała około 45 minut . W Eczmiadzynie postanowiłem zwiedzić kompleks katedralny wpisany na listę UNESCO.

Картинки по запросу yerevanW kompleksie znajduje się wiele zabytkowych przedmiotów ale jednym z najważniejszych do obejrzenia dla turysty jest Włócznia Przeznaczenia. Na zwiedzenie całego kompleksu nie potrzeba zbyt wiele czasu około dwóch godzin.

Картинки по запросу yerevanPo dwóch godzinach wróciliśmy tą samą marszrutką do centrum Erywania. Tego samego dnia stwierdziliśmy że udamy się także na klasztor Chor Wirap. Jest to miejsce w którym był więziony Grzegorz Oświeciciel . Z pod klasztoru widać także pięknie rozciągający się Ararat na którego zboczu robiła się Arka Noego. Obecnie Ararat znajduje się na terytorium Tureckim .

Картинки по запросу yerevanGranica między państwami także jest widoczna z klasztoru Chor Wirap . Do klasztorujechaliśmy w dwie strony taksówką z Erywania około 40km . Cena wyniosła 75zł.

Картинки по запросу yerevanNa następny dzień wykupiliśmy całodniową wycieczkę z przewodnikiem do Garni oraz Geghard. Obydwa miejsca robią ogromne wrażenie . Widoki zapierają dech w   piersiach.

Świątynia oraz klasztor położone są w pięknych górach . Po drodze także  podziwialiśmy bazaltowe organy niedaleko świątyni Garni. Wieczorem dostaliśmy się z powrotem do Erywania.

Nazajutrz wyjechaliśmy Marszrutka do Miejscowości Sevan w celu odpoczęcia nad jeziorem Sevan. Ormianie nazywają ja morzem ormiańskim . Rzeczywiście jest ogromne.

Znajduje się na wysokości około 2000m.n.p.m Jest ono jednym z największych jezior na świecie położonych na tej wysokości.

Картинки по запросу yerevanPo całym dniu wypoczynku na następny dzień udaliśmy się do miejscowości Cachkadzor w której znajdują się wyciągi narciarskie którymi można wjechać na pobliską górę Techenis 2850m.n.p.m. Miejscowość oddalone jest około 30km od Sevan.Картинки по запросу սևանի վանքըUdaliśmy się tam także taksówką. Z góry widać przepięknie panoramę Okolicy. Po powrocie do miasta postanowiliśmy trochę odpocząć i nazajutrz o godzinie 8 rano wyjechaliśmy do Tbilisi .

Картинки по запросу yerevanWizytę w Armenii polecam każdemu ponieważ jest pięknym miejscem które trzeba zobaczyć w swoim życiu.